درباره زندیق

تارنمای زندیق منتقد جدی خداباوری، ادیان، اسلام و بویژه تشیع است، از آنجا که این موضوعات برای بسیاری از باورمندان به آنها در شمار «مقدسات» هستند ممکن است دیدگاه های مطرح شده بر روی زندیق از نظر ایشان تند و اهانت آمیز به شمار بیایند.

زندیق مطالب خود را برای مخاطبان بی دین و ضد دین یا باورمندان بسیار آزاد اندیش و بردبار و شک گرا منتشر میکند لذا تلاشی برای مودبانه بودن و تند نبودن مطالب خود انجام نمیدهد. بنابر این با هدف بوجود نیامدن کدورت های ذهنی از شما درخواست میشود تنها در صورتی که آمادگی رویارویی با مطالب اهانت آمیز و انتقادی تند نسبت به موارد یاد شده را دارید از زندیق دیدن کنید و در غیر اینصورت زندیق را ترک کنید.

اگر از باورمندان به اسلام هستید از شما دعوت میکنیم از بخش ویژه مسلمانان دیدن کنید.

واژه زندیق یعنی چه؟

از لغت نامه دهخدا:

 • آنکه ایمان به حق تعالی و آخرت نداشته باشد. غیاث از آنندراج (از کشاف اصطلاحات الفنون)
 • ملحد بی دین. غیر صالح. دهری (ناظم الاطباع)
 • ملحد. دهری بی دین، جمع زنادقه (فرهنگ فارسی معین)
 • بمجاز به معنی بیدین و زدین برگشته و مختلط المذهب اطلاق کرده میشود. (غیاث از آنندراج)
 • بعداً برای ر ملحدی استعمال گردیده است. (منتهی الارب)
 • زندیق فارسی معرب است واصل آن زنده کردن (زنده، حیات) و (کرد، عمل) یعنی معتقدان به دوام دهر. (و رجوع به لمزهر سیوطی و لمعرب جولیقی برگ 166 شود.)

فارسنامه ابن بلخی

 • و مانی زندیق در روزگار او (اردشیر) پدید آمد و فتنه پدید آورد و سر همه زندیقان و اول ایشان او بود. (فارسنامه ابن بلخی برگ 20).
 • پس قضای ایزدی آنان بود که در عهد او مزدک زندیق پدید آمد. (فارسنامه ابن بلخی برگ 83)

تاریخ بیهقی

 • معتزلی و زندیقی و دهری شود و جای وی در دوزخ بود. (تاریخ بیهقی چاپ دیبا برگ 93)

واژه زندیق مشتق شده از واژه «زندیک» در زبان پهلوی است که به معنی «تفسیر و تاویل» میباشد. این واژه در دوران پیش از اسلام  با باری منفی به پیروان آیین مانوی اطلاق میشد که باورهای دینی متفاوتی از زرتشتیان را اتخاذ کرده بودند. بعد از اسلام از این واژه در ترادف با «دهری، ملحد، بی دین» یا «کسی که بعد از ظهور اسلام، اسلام نیاورده است» و بویژه در اشاره به افرادی که تفکراتی با گرایشهای بیخدایی، طبیعت گرایی یا ماده گرایی داشته اند استفاده میشده است.

این تارنما با افتخار این نام را برگزیده است چون هم واژه ای پارسی است و هم عنوانیست که بر مخالفان جهل و تعصب و دین و بزرگان اندیشه توسط کوته اندیشان مسلمان و حتی غیر مسلمان گذاشته میشده است.

برای آشنایی مختصر با زنادقه (جمع زندیق) بزرگ تاریخ ایران و تاریخچه ای از رفتار حکام مسلمان و متشرعین با زنادقه از دو نوشتار زیر دیدن کنید:

تاریخچه تارنمای زندیق

 • زندیق در دهم اکتبر سال 2007 میلادی پس از سه سال کار با نام «افشا» متولد شد
 • زندیق پس از چندین مرحله حملات سایبری دچار مشکل شد و بطور نیمه جان به زندگی اش ادامه داد
 • تعداد هواداران زندیق در فیس بوک در 12 دسامبر 2013 به 10,000 نفر رسید، بسیاری از بخشهای زندیق بازگشتند
 • زندیق در یکم ژانویه 2014 بطور کامل بازگشت

تارنمای زندیق چیست و چه اهدافی دارد؟

زندیق سایت اینترنتی خصوصی و مستقل است و هدف از ایجاد آن فراهم آوردن محیطی است برای ارائه مطالب انتقادی و ضد دینی توسط نویسندگان مختلف و انتشار افکار الحادی و سکولار به زبان فارسی میباشد. هزینه های تارنمای زندیق از کمک های مادی مخاطبان آن فراهم میشود و این تارنما هیچ وابستگی فکری یا اقتصادی به هیچ دولت، کشور، سازمان، گروه، حزب و تشکیلاتی ندارد و نخواهد داشت و کمک های مالی مخاطبان مختلف با اندیشه های مختلف شیوه گرداندن و مطالب این تارنما را تغییر نخواهند داد.

تارنمای زندیق با آنکه مخالفت فکری با تمامی ادیان بویژه ادیان خدامحور دارد، رویکردی متفاوت از سایر ادیان به اسلام دارد و رسالت اصلی خود را نقد و افشای آیین اسلام میداند، تارنمای زندیق در اثبات قضایای زیر برای رد اسلام میکوشد:

 • اسلام کاملاً مبتنی بر خرافات و موهومات است و اصول دین اسلام پایه های عقلی درست و معتبری ندارند.
 • اسلام از دلایل اصلی عقب ماندگی و فقر فرهنگی و  مادی در هر جامعه اسلامی است و مسلمانان خود نخستین قربانیان اسلام هستند.
 • مردمسالاری، حقوق بشر، عرفی گرایی و انسانگرایی مفاهیمی کاملاً در تناقض با اسلام هستند و با حضور اسلام تحقق هریک از آنان محال است.
 • فاشیسم، تروریسم، تبعیض جنسی، کودک آزاری، خشونت طلبی، دگراندیش ستیزی، کینه توزی و ارتجاع و عقب ماندگی همگی در اسلام ریشه دارند.
 • جنایات نظام جمهوری اسلامی و سایر گروه های اسلامگرا اغلب مبتنی بر آموزه های اسلام و به پیروی از بنیانگذاران این دین است و مشکل اصلی اسلام است نه عاملان آن.

آنچه تارنمای زندیق از آن پشتیبانی نمیکند

برای اینکه زندیق مورد خشم گروهی قرار نگیرد و همگان با هر تفکر سیاسی بتوانند از آن سود ببرند، زندیق تلاش میکند مواضع سیاسی به غیر از مواضع سیاسی مستقیم و بی طرف عینی علیه حکومتهای اسلامی اتخاذ نکند و ماهیتاً سایتی ضد دین و بویژه ضد اسلام باشد نه سایتی سیاسی، ولی تضمینی در این زمینه وجود ندارد و ممکن است این ایده آل گاهی نادیده گرفته شود.

زندیق مدافع حقوق و حیثیت برابر برای تمام انسانها میباشد و برای مخالفان خود همان حقوقی را میخواهد که برای خود میخواهد. زندیق هر اقدام حکومتی له یا علیه دین را به شدت محکوم میکند و معتقد است حکومت به هیچ عنوان حق دفاع از یک دین و یا مبارزه با آن را ندارد و باید موضعی بی طرف نسبت به دین و بی دینی اتخاذ کند.  زندیق معتقد به حکومت دین ستیز نیست و تبعیضات اجتماعی علیه هواداران هر اندیشه ای از جمله اسلام را محکوم میکند.

زندیق تنها به مبارزه فکری و فرهنگی با دین معتقد است نه استفاده از ابزارهای حکومتی برای سرکوب و مبارزه با دین. زندیق به شدت با ناسیونالیسم افراطی و نژاد پرستی علیه مسلمانان و اعراب به بهانه مبارزه با اسلام مخالف است. زندیق به کمونیسم  و پادشاهی گرایشی ندارد.

قوانین استفاده از زندیق

 • مطالب تارنمای زندیق از نگر بسیاری از مخاطبان آن توهین آمیز و غیر منصفانه به نظر میرسد، تارنمای زندیق اهانت به هر باوری را حق ذاتی خود میداند و از مخاطبین خود میخواهد که با علم به امکان اهانت آمیز بودن مطالب تارنما بدان وارد شوند و در صورتی که تحمل اهانت به باورهای دینی را ندارند از تارنما دیدن نکنند یا از بخشهای ویژه باورمندان دیدار کنند.
 • این تارنما حق داشتن دین را بر اساس اطلاعیه جهانشمول حقوق بشر سازمان ملل مختلف حق هر انسانی میداند اما معتقد است که حق نقد و افشا و حتی اهانت به هر باوری از جمله باورهای دینی نیز حقی مسلم است.
 • استفاده یا انتشار مطالب زندیق ممکن است مسائلی امنیتی برای افراد بوجود بیاورد، اگرچه زندیق تمام تلاش خود را برای آگاهی رسانی در بخش امنیت انجام میدهد،‌ زندیق به هیچ عنوان مسئولیتی در این زمینه بر عهده ندارد و مسئولیت استفاده امن از زندیق تماما بر عهده هر کاربر است. زندیق به دلیل امنیت خود توانایی یاری رسانی به افرادی که به دلیل انتقاد از دین به زندان می‌افتند را ندارد.
 • مطالب این تارنما همگی همانگونه که هستند ارائه میشوند علی رغم اینکه این تارنما در تلاش برای برطرف کردن نواقص و کاستی ها همواره کوشاست ولی برای صحت و درستی مطالب این تارنما هیچ ضمانتی وجود ندارد و این تارنما هیچ مسئولیتی در این زمینه نمیپذیرد. تارنمای زندیق از مخاطبان خود دعوت میکند که با نگاهی انتقادی به مطالب تارنما نگاه کنند و هیچ یک از مطالب این تارنما را به چشم حقیقت مطلق نگاه نکنند بلکه هریک از مطالب را از فیلتر خرد خویش عبور دهند و تنها در صورتی آنها را بپذیرند که آنها را معقول بیابند. برای پیشرفت زندیق در صورتی که هر خطایی در زندیق پیدا کردید آنرا به ما گزارش کنید.
 • کپی کردن مطالب تارنمای زندیق در وبلاگها و وبسایتهای دیگر کاملاً آزاد است و تشویق میشود. ذکر مرجع و پیوند دادن به زندیق با این هدف که مخاطبین با نوشتارهایی بیشتر از این دست آشنا شوند توصیه میشود اما ضرورتی در این زمینه وجود ندارند، زندیق از اینکه حتی افرادی مطالب آن را با نام خود منتشر کنند گلایه ای ندارد، البته ممکن است هریک از نویسندگان زندیق سیاست خود را در این زمینه داشته باشند.
 • خواندن مطالب تارنمای زندیق و اعلام این مفاهیم در ملا عام یا انتشار آنها ممکن است در برخی از کشورها از جمله ایران جرم محسوب شود، تارنمای زندیق این کار را توصیه نمیکند و هیچ مسئولیت اخلاقی یا حقوقی در این مورد بر عهده ندارد. تمام مسئولیت های خواندن مطالب این تارنما و عواقب ناشی از آن کاملا بر عهده خود مخاطبان تارنما است.
 • انتشار مطالب یک نویسنده بر روی تارنما به معنی تایید آن مطالب توسط تارنما نیست. مالکیت هر نوشته که برای این تارنما ارسال میشود کاملاً برای تارنما است و این تارنما مجاز است در تمامی موارد نوشتارهای فرستاده شده به آن را بدون ارائه هیچ دلیلی انتشار دهد یا به انتشار آنها پایان دهد. در مورد ویدیوها، فایلهای صوتی و کتابها و هر بخش دیگری نیز دقیقاً همین وضعیت صدق میکند.
 • تارنمای زندیق خود به هیچ عنوان به انتشار و اسکن کردن هیچ کتاب یا اثری نمیکند بلکه ممکن است به کتابها و مطالبی که برایش ارسال میشود پیوند بدهد و در صورت اعتراض صاحبان اصلی این مطالب یقیناً پیوند به آن کتابها و آثار را نیز پاک خواهد کرد (تماس با ما در این زمینه) و این مسئله به همین شکل در مورد تمامی سایر آثار فکری و آوایی و نمایی نیز صدق میکند.
 • این قوانین ممکن است در طول زمان تغییر کنند و تارنمای زندیق مسئولیتی در قبال آگاه کردن مخاطبان از این تغییرات ندارد، بلکه به مخاطبان توصیه میشود این برگ را بطور مرتب بازدید کنند.
 • استفاده از مطالب تارنمای زندیق به معنی تایید و توافق مخاطبین بر سر این قوانین است و از کسانی که با این قوانین موافقت ندارند با جدیت خواسته میشود که تارنما را مرور نکنند.

سخن پایانی

این سایت با این هدف که تعصبات دینی را با تعصبات دیگری جایگزین کند بوجود نیامده است، زندیق تفکر نقادانه نسبت به همه چیز بویژه مطالب خود زندیق را به شدت توصیه میکند.

زندیق با خون دل خوردن و فداکاری های بدون چشمداشت ده ها تن از فرزندان ایران بوجود آمده است، برای سپاسگزاری و جبران این زحمات، آنچه از زندیق می آموزید را به دیگران نیز منتقل کنید. امید است زندیق بتواند به شایستگی هواداران خود را نمایندگی کند و سبب ارتقاء فکری مخاطبان خود گردد.

بالا