جیم جونز

جیم جوز پیامبری امریکایی متولد سال ۱۹۳۱میلادیست. او آیین خود را در سال ۱۹۵۵ jim-jonesمعبد مردمی حواریون مسیح نامید.

وی شخصی بسیار پر نفوذ بود و بیش از بیست هزار تن هوادار داشت. او منطقه ای از گویان،‌ کشوری در شمال آمریکایی جنوبی را برای خود انتخاب کرده نام آنرا جِیمزشهر گذاشت و با یاران خود را برای زیستن سوسیالیستی در سرزمین موعود جدید برد. فیلم مستند زیر در مورد او و دین اوست. او به دیگرا میگفت «اگر مرا خدای خود ببینید من خدایتان خواهم بود.». مسیحیان به دلیل اینکه مسیح را خدا میدانند راحت تر باور میکنند تا شخصی خدا باشد تا پیامبر.

ویکیپدیا در مورد او میگوید:

او نفوذ عجیبی روی پیروان خود داشت و دست آخر با فشار دولت ایالت متحده با پیروان خود راهی جنگلی در منطقه گویانا شدند. یکی از نمایندگان کنگره آمریکا که در زمینه حقوق بشر فعال بود تصمیم می‌گیرد راهی مقر جیم جونز و پیروانش شود تا ببیند شرایط چطور است. ”رایان”، نماینده کنگره‌ای که راهی این سفر شد به طرز مشکوکی کشته شد…. جیم جونز پیروانش را مجبور کرد تا دست به یک خودکشی دسته جمعی بزنند. رسانه‌های امریکا اعلام کردند: «نهصد و نه نفر در هفدهم نوامبر هزار و نهصد و هفتاد و هشت مجبور به خوردن سم شدند تا بزرگ‌ترین خودکشی دسته جمعی تاریخ بشریت را رقم بزنند… تصاویر کشته شدگان که کنار هم روی زمین افتاده‌اند، مادرانی که کودکان خود را در آغوش دارند، زن و شوهرهایی که یکدیگر را در آغوش گرفته‌اند و صدای جیغ‌های ترسان آنها قبل از خودکشی که مثل همه سخنرانی‌های جیم جونز ضبط شده‌است، فوق العاده دردناک بود…».

جیم جونز پس پس از هجرت به مدینه اش همچون محمد به فردی خشن و نظامی تبدیل میشود. او به بهانه نیاز به دفاع اسلحه وارد میکند و بر یاران خود نیز بسیار سختگیر بود بگونه ای که شبانه آنها را بیدار میکرد و برای آزمایش ایمانشان آنها را مجبور میکرد مایعی که ممکن است سم باشد یا نباشد و فقط او میداند چیست را به آنها میداد و بدین سان آنان را آماده میکرد تا سختکوش و جهادگر باشند. پس از اینکه تنی چند از دولت امریکا برای بررسی شرایط حقوق بشر به این منطقه میفرستد او به طور مرموزی کشته میشود. جیم جونز به هوادارانش میگوید اکنون زمان خودکشی است زیرا آنها با هواپیما بر ما بمب خواهند ریخت و هوادارانش چنین میکنند. در این حادثه ۹۰۹ تن انسان در سال ۱۹۷۸ با خوردن نوشیدنی پتاسیوم سیانید دست به خودکشی زدند و تنها ۳۳ تن نجات یافتند. در آرشیو اف بی آی پس از بررسی این حادثه نواری از یک سخنرانی جضرت جیم وجود دارد که گویا لحظاتی پیش از اینکه اهالی جونزشهر خود را بکشند پخش شده است. او میگوید «با افتخار بمیرید، در اشک و رنج نمیرید».

درسهایی که اسلامگرایان در پیامبری جیم جونز میتوانند بگیرند از این قرار است.

  • خریّت مقدس یک خریّت است، همانطور جیم جونز موفق شد آدمهای زیادی را متقاعد کند که بر حق است کار پسندیده و خواست خدا این است که با یکدیگر خود کشی کنند فرداروزی ممکن است ملایی یا اسلامگرای دیگری شما را نیز متقاعد به انجام اعمالی ابلهانه کند. او تنها کافیست که سخنور خوبی باشد و با آشنایی با اسلوب دینی اسنادی قانع کننده در اختیار شما بگذارد و به دلیل رفتار محمد در دین شما از این اسناد و مدارک قانع کننده زیاد است. آیت الله خمینی برای نمونه بسیار چنین کرد. این است که به یاد داشته باشید ابتدا باید هر کاری را با عقل و اخلاق خود بسنجید،‌ این انتظار از هر انسانی میرود که عقل داشته باشد و پیش از انجام هر کاری به درستی و یا نادرستی آن فکر کند. هر چند آنکار دستور خدا باشد.
  • شما در ایمان نخست نیستید، گاهی به دلیل ناآشنایی افراد مذهبی با آنچه در جاهای دیگر دنیا میگذرد آنها دچار این توهم میشوند که بیش از همه آدمهای دنیا به دین اعتقاد و ایمان دارند و حاضرند هر کاری برای دینشان بکنند. شما ممکن است برای دینتان در محرم توی سر و کله خود بزنید، یا حاضر باشید مهمانی برای میلاد یا مرگ یکی از ۱۴ تازی برپا کنید اما آیا انصافا حاضرید برای رضای خدا و به خواست او خود را اینگونه بکشید؟ اگر حاضر نیستید پس درک کنید که دیگرانی نسبت به مذهب دیگری مذهبی تر هستند. اگر هم حاضرید اینکار را بکنید به این فکر کنید که خدای فرضی که شما را آفریده آیا به شما عقل و وجدان و اخلاق داده که شما آنها را لگد مال کنید؟
  • جیم جونز پیامبری برتر از محمد است. جیم جونز افراد را تشویق به کشتن خودشان میکرد، اما محمد افراد را به کشتن دیگران میکرد. این است که اگر آیین و باورهای او بد و  غلط بودند، مال شما بدتر و غلط تر است.
  • جیم جونز تنها پیامبری نیست که کشتن بیگناهان را الهی میداند. ابراهیم نیز بر خلاف آنچه ما در بالا گفتیم نفهمید که خریت مقدس یک خریت است و تصمیم گرفت فرزند خود را بکشد. فرق ابراهیم با جیم جونز در این است که ابراهیم یک افسانه سامی است، جیم جونز کسی است که در زمان خود ما زیست.
  • ببینید، یاران امریکایی عرق خور و سگباز و بدحجاب و آرایش بکن و خیلی کارهای دیگر بکن این مرد از یاران امام حسین باوفاتر بودند. زنان و مردانی که خود را کشتند چیزی در جیم جونز یافته بودند که شما مسلمانان در فرزند پیامبرتان نیافتید، و اینرا حتی ما نیز که از دین و ایمان بویی نبرده ایم می‌فهمیم، آخه ما به شما ها چی بگیم؟