ران هابارد

ران هابارد شخصی امریکایی بود.

او دین را بیشرمانه در کنار علم (علم چیست؟) آورد و نام دینش ساینتولوژی است. واژه «سایتنالوژی» را شاید بتوان در پارسی «دانش‌گرایی» خواند اما باید دانست که واژه «ساینتیفیک» در زبان انگلیسی به معنی دانش‌بنیان/دانشی/علمی است. تعداد هواداران او ۲۵ هزار تن تخمین زده میشود و کلیسای ساینتولوژی تقریبا در تمام شهرهای مهم دنیاها شعبه دارد و صاحب ساختمانهای بزرگ،‌ گرانقیمت و باشکوهی در اختیار دارد.

خرافات در ادیان قدیمی مانند اسلام معمولا ریشه های ماوراء طبیعی و اسطوره ای دارند. اما خرافات ساینتولوژیست ها چه باور بکنید چه نکنید باورهایی اسطوره ای نیستند بلکه علمی تخیلی هستند. آری ران هارابرد و هواداران او معتقد بودند بشر را آدم فضایی ها به زمین آوردند. اسطوره آفرینش این دین همچون اسلام،‌ مسیحیت، یهودیت و حتی بهاییت آدم نیست بلکه داستان زیر است:

زینو به گفته ران هابارد بنیانگذار ساینتولوزی دیکتاتور «کنفدراسیون کهکشانی»‌ بود که ۷۵ میلیون سال پیش میلیاردها تن از مردمش را با یک کشتی فضایی به زمین آورد و در کنار آتشفشان ها ساکن کرد. نام این افراد تیگیاک «Teegeeack»‌ بود،‌ و زینو آنها را توسط بمبهای هیدروژنی میکشد. ساینتولوژیست ها معتقدند که ارواح خبیث باقی مانده ازتیگیاک ها همچنان موجودند و به انسانها آسیب میزند.

شیوه تبلیغ و گسترش ساینتولوژیستها این است که مردم را در خیابان دعوت به گفتگو میکنند،‌ از آنها میپرسند آیا در زندگی به میزان کافی از آرامش برخوردار هستند یا نه. ساینتولوژیستها در کلیسهاهای خود دستگاهی scientology_e_meter_blueدارند که ظاهرا میزان استرس-اضطراب افراد را اندازه گیری می‌کند. این این شوخی نیست تصویر دستگاه را میتوانید در مقابل ببینید. آنها سپس به قربانیان خود میگویند که شما به اندازه کافی از آرامش برخوردار نیستید، و اگر با ساینتولوژی بیشتر آشنا شوید ممکن است همکیش ما شده و مانند ما به آرامش برسید. به دلیل فشارهای قانونی در امریکا ساینتولوژیستها پیش از وصل کردن این دستگاه به انسان باید او را حتما بطور کتبی آگاه کنند که این دستگاه به خودی خود کاری نمیکند و استفاده از آن فقط برای مسائل روحانی و عرفانی است.

ساینتولوژیست شدن همانند مسلمان شدن نیاز به بریدن بخشهایی از آلت تناسلی ندارد،‌ و در کمال شگفتی بسیاری از افراد مشهور در میان هنرمندان همچون جان تراولتا و تام کروز ساینتولوژیست هستند.

فیلم مستند زیر در مورد رفتارهای ساینتولوژیست ها است