حسن

حسن بن علی المجتبی امام دوم شیعیان، حسن در دوره کوتاهی حاکم مسلمانان در کوفه بود.

آیا می‌دانستید که:

  • امام حسن چگونه با معاویه بیعت کرد، شرایط امام حسن برای صلح با معاویه چه بود؟‌ اینکه او به پدرش دشنام ندهد و در کنار آن خراج یکی از شهرهای ایران و بخشی از بیت المال کوفه. امامان واقعا دنبال کاسبی نبودند؟ آنهم بیت المال!

سخنان و احادیث از امام حسن:

از یاوه‌نامه:

زندگینامه حسن

القاب و صفات حسن:

لقبش مجتبی و کنیه اش ابومحمد است.

میلاد حسن:

در ۱۵ رمضان سال ۳ هجری ۶۶۱ میلادی در مدینه از فاطمه بدنیا آمد. پدر او علی بود.

زنان امام حسن:

1- جعده بنت اشعث.  2- ام عبد الله که دختر شلیل بن عبدالله بوده است. 3- مادر حضرت قاسم (ع) که برده ز بوده است. 4- عایشه الخثعمی 5- خوله الفزاریه 6- ام کلثوم دختر فضل بن عباس 7- ام اسحاق دختر طلحة بن عبدالله تمیمی 8- ام بشیر دختر ابی مسعود انصاری. 9- هند دختر عبدالرحمن بن ابی‌بکر 10- زنی از دختران عمرو ابن أهیم المنقوی 11- زنی از دختران زراره 12- زنی از طا ی فهثقیف که فرزندی بنام عمر بدنیا آورد. 13- زنی از طایفه بنی شیبان از آل همام. (زندگانی امام حسن مجتبی ، سید هاشم رسولی محلاتی ، ص469-484.)

فرزندان امام حسن

۸ پسر و ۷ دختر مشهور ترین تعداد فرزندان حسن است. از  منتهی‌الآمال شیخ عباس قمی:

واقدى و كَلبى پانزده پسر و هشت دختر شمار كرده اند، و ابن جوزى شانزده پسر و چهار دختر ذكر نموده ، و ابن شهر آشوب پانزده پسر و شش دختر گفته ،(مناقب ابن شهر آشوب 4 / 34.) و شيخ مفيد رحمه اللّه هشت پسر و هفت دختر رقم كرده ، و ما مختار او را مقدّم داشته و بقيه را از ديگر كتب مى شماريم.

شيخ اجلّ در (ارشاد) فرموده : اولاد حسن بن على عليهماالسّلام از ذُكور و اِناث پانزده تن به شمار مى رود: 1 و 2 و 3 – زيد بن الحسن و دوخواهر او امّ الحسن و امّ الحسين و مادر اين سه تن امّ بشير دختر ابى مسعود عُقْبه خَزرجى است . 4 – حسن بن حسن كه او را حسن مثنّى گويند مادر او خَوْله دختر منظور فزاريّه است.

5 و 6 و 7 – عمر بن الحسن و دو برادر اعيانى او قاسم و عبداللّه و مادر ايشان امّ وَلَد است . 8 – عبدالرحمن مادر او نيز امّ ولد است.

9 و 10 و 11 – حسين اَثرم و طلحه و فاطمه و مادر اين هر سه امّ اسحاق دختر طلحة بن عبيداللّه تميمى است . و بقيه چهار دختر ديگرند كه نام ايشان امّ عبداللّه 12 و فاطمه 13 و امّ سلمه 14 و رقيّه 15 است . و هر يك را مادرى است .(ارشاد شيخ مفيد 2 / 20.)

امّا آنچه از كتب ديگر جمع شده پسران امام حسن عليه السّلام به بيست تن و دختران به يازده تن به شمار آمده به زيادتى على اكبر و على اصغر و جعفر و عبداللّه اكبر و احمد و اسماعيل و يعقوب و عقيل و محمّد اكبر و محمّد اصغر و حمزه و ابوبكر و سكينه و امّ الخير و امّ عبدالرحمن و رمله.

بردگان حسن:

متن

مال ثروت حسن:

متن

مرگ حسن و قبر یا حرم او:

در ۲۸ صفر سال ۵۰ هجری توسط زنش جعده در ۴۷ سالگی مسموم و کشته میشود. پیکر او در قبرستان بقیع است.

پرسشها در مورد حسن:

متن

حسن در ایران:

امام حسن مجتبی در ایران بسیار موجود می‌باشد. برای توسل به حسن میتوانید به مکانهای زیر مراجعه کنید:

  • ۲ مدرسه و دبیرستان (تهران،‌ مشهد)
  • ۳ دانشگاه (ساری، مشهد، بافت)
  • ۴ بیمارستان (داراب، نظرآباد، مانین)
  • خیابان، بزرگراه، میدان و… (اراک، مشهد، فردیس)