بهروز شیرازی

۱۰۰ تای نخست

  • رازی و دین ستیزی او - شاید بتوان رازی را خردگراترین فرد در تاریخ ایران نامید. او به هیچ عنوان تقلید را نمی پذیرفت و بر همین اساس نظریات برخی از فلاسفه بزرگ را نقد و رد میکرد در صورتی که این فلاسفه نزد متفکران معاصر رازی اعتباری خداگونه داشتند.
  • ام قرفه ، پيرزنی كه بدنش را دو شقه كردند. - به قلم : بهروز شیرازی   این نوشتار زیر مجموعه ای است از مجموعه جنایات محمد پیامبر اسلام، برای مرور سایر اعضای این مجموعه از نوشتاری با فرنام «محمد و دشمنان شخصی اش» دیدن کنید. پيشگفتار ارائه منابع اسلامی بحث عكس‌العمل محمد نتيجه‌گيری منابع پيشگفتار در رمضان سال ششم هجری، محمد گروهی را به فرماندهی زيد بن … به خواندن ام قرفه ، پيرزنی كه بدنش را دو شقه كردند. ادامه دهید
  • غدیرخم ، مناظره ای بین بهروز شیرازی و حسام - "آیا واقعه ی غدیر می تواند دلیل و حجتی بر خلافت و امامت علی بن ابوطالب باشد؟" آیا برداشت رایج در میان آخوندها پیرامون غدیر خم واقعیت تاریخی دارد؟‌ چرا اهل تسنن این واقعه را آنطور که شیعیان میبینند نمیپذیرند؟‌ این یک مناظره است میان دو طرف این ماجرا که میتواند به خوبی دیدگاه های دو طرف در این مورد را نشان دهد.
  • آیا اسلام برای ایران علم آورد؟ - آیا اسلام برای ایران علم آورد؟‌ آیا با ظهور اسلام علم در منطقه و دنیا پیشرفت کرد؟‌ علم در جوامع شهر نشین و نسبتا متمدن چگونه پیشرفت میکند؟ دوره شکوفایی و پیشرفت علمی در میان مسلمانان. دوره انحطاط و پسرفت علمی در میان مسلمانان، آیا اسلام علت پدید آمدن این پیشرفتها بوده است؟ آیا اسلام توصیه به آموختن علم میکند؟ آیا پیش از اسلام در ایران آموختن دانش ممکن نبود؟ چرا اسلام نمیتواند علت پدید آمدن این پیشرفتها باشد رابطه میان دین و پیشرفت علم چیست؟ جهانشمول بودن رابطه علیت. دیدگاه های ضد اسلامی دانشمندان و فلاسفه برجسته. دوره انگیزاسیون اسلامی و تکفیر دانش اندوزی و فلسفیدن. آزار و قتل اندیشمندان توسط فقها و مسلمانان بنیادگرا. برخی میگویند اسلام برای ایران و دنیا علم هدیه آورده است و موجب تمدن سازی در خاور میانه گشته است. این نوشتار نشان میدهد که اسلام نه تنها هیچ نقش مثبتی در این زمینه نداشته است بلکه همواره مانع و مخالف پیشرفتهای علمی بوده است. این نوشتار به بررسی علل آنچه دوره طلایی تاریخ اسلام خوانده میشود پرداخته و نشان میدهد اسلام نمیتواند علتی منطقی برای آن بوده باشد. این نوشته همچنین به شرح گوشه ای از تاریخ دراز آزار و قتل اندیشمندان توسط فقها و اسلامگرایان در طول تاریخ می‌پردازد.
  • ماجرای آیات شیطانی - پیشگفتار شرح ماجرا ارائه منابع ردیه های مسلمانان نتیجه گیری پی‌نوشتها پیشگفتار: با شنیدن «آیات شیطانی» همه ما به یاد رمان جنجالی آیات شیطانی و نویسنده آن احمد سلمان رشدی می افتیم. مسلمانان پس از انتشار این کتاب غوغای زیادی به راه انداختند و این کتاب را که صرفا یک رمان ادبی بود توهین به … به خواندن ماجرای آیات شیطانی ادامه دهید
  • ريشه اساطيری اديان سامی - بسیاری از باورهایی که در قرآن و سایر کتب دینی سامی تبیین میشوند و انسانهای دین خوی آنها را حقیقی میشمارند چیزی نیستند جز اساطیری که از ادبیات ملل مختلف اقتباس شده اند. این نوشتار به ریشه اساطیری برخی از باورهای مشترک ادیان سامی از جمله خلقت شش روزه، خلقت آدم از گِل، خلقت زن از دنده‌ی چپ مرد، فريب خوردن بوسيله مار، جهان پس از مرگ، تولد منجی از مادری باكره میپردازد.

بالا