آرش بیخدا


۱۰۰ تای نخست   دوم   


۱۰۰ تای نخست

 • پیشی های ملوس عدنان، سرانجام محمدی معجزه تراش قرآن - سرانجام محمدی هارون یحیی کسی که برای قرآن معجزه میتراشید
 • تعمیم شتاب زده - هنگامی رخ میدهد که ادعایی از اجزائی معدود و ناکافی به کلی که شامل آن اجزا هستند تعمیم داده میشود.
 • پاسخ به پرسشهای بزرگ، استفن هاوکینگ - برگردان به پارسی – آرش بیخدا هیچ چیز بزرگتر یا قدیمیتر از کائنات (Universe) وجود ندارد. پرسشهایی که مایلم در مورد آنها صحبت کنم اینها هستند: ما از کجا آمده ایم؟ کائنات چگونه بوجود آمد؟ آیا ما در کائنات تنها هستیم؟ آیا حیات در جاهای دیگر کائنات هم وجود دارد؟ آینده نسل بشر چیست؟ تا … به خواندن پاسخ به پرسشهای بزرگ، استفن هاوکینگ ادامه دهید
 • خانه کج و کوله خدا - توسط: آرش بیخدا پیشگفتار مسلمانان بر اساس افسانه های قرآنی معتقدند که خانه کعبه توسط ابراهیم پیامبر یهودیان ساخته شده است. البته اینکه ابراهیم به چنین کاری دست زده باشد از نظر یهودیان یک دروغ دیوانه وار است. در هیچ یک از آثار متعدد دینی یهودی خبر از ساختن کعبه توسط ابراهیم و حتی رفتن … به خواندن خانه کج و کوله خدا ادامه دهید
 • رد برهان نظم - توسط – آرش بیخدا پیشگفتار نمونه هایی از برهان نظم در آثار اسلامی دلایل محبوبیت و گسترش برهان نظم تقریر برهان نظم نسخه های مبتنی بر تمثیل و نقد آنها مبتنی بر تمثیل بودن، بزرگترین اشکال برهان نظم است آیا خدا با آفریننده های زمینی، آفریده های زمینی با جهان و آفرینش جهان با آفرینش هایی … به خواندن رد برهان نظم ادامه دهید
 • بر سر یهودیان مدینه چه آمد؟ - نویسنده – علی سینا برگردان به پارسی – آرش بیخدا این داستان ماجرای غم انگیز سرنوشت یهودیان مدینه است. یک پرونده نسل کشی، خیانت و قتل عام، که توسط محمد رسول الله انجام گرفته است. پیامبر به اجتماع 2000 ساله یهودیان مدینه حمله کرد، مردان آنان را کشت، اموالشان را مصادره کرد، زنان و فرزندانشان … به خواندن بر سر یهودیان مدینه چه آمد؟ ادامه دهید
 • سنگسار در اسلام - اخیراً دسته ای از اسلامگرایان ادعا می‌کنند که مجازات سنگسار به دلیل اینکه در قرآن از آن یاد نشده در اسلام وجود ندارد و از این طریق می‌خواهند چهره انسان ستیز و ضد بشر اسلام را بزک کنند، این نوشتار به بررسی این ادعا میپردازد و نشان میدهد که این دسته از اسلامگرایان اشتباه می‌کنند.
 • آیا جهاد امری دفاعی است؟ - جهاد یعنی چه؟ آیا مسلمانان دعوت به جهاد میشوند؟ آیا جهاد تنها امری دفاعی است؟ در چه زمانی مسلمانان باید دست به جهاد ابتدائی بزنند؟ جهاد باید تا کجا ادامه پیدا کند؟ در صورت پیروز شدن مسلمانان در جهاد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آیا بین جهاد ابتدایی و آیات صلح آمیز قرآن ناسازگاری وجود دارد؟ آیا در قبول دین اسلام اجباری وجود دارد؟ در پاسخ به تاریخ پر از کشت و کشتار و غارت اسلام و رویدادهای تروریستی و تلخی که بطور روزمره و با شعار الله و اکبر جهاد در نقاط مختلف دنیا رخ میدهند مسلمانان هیچ دفاعی ندارند جز اینکه جهاد امری دفاعی است و رفتار اسلامگرایان ربطی به جهاد ندارد. آیا این واقعیت دارد؟‌ این نوشتار به بررسی دعوت اسلام از مسلمانان به جهاد، جهاد ابتدایی، و اختیار یا جبر در پذیرش اسلام می‌پردازد.
 • اینشتین و خداباوری او - بسیاری از خداباوران انیشتن را خداباور میدانند و از او بعنوان مرجعی برای نشان دادن حقانیت خداباوری استفاده می‌کنند، این نوشتار باورهای دینی انیشتن را تبیین می‌کند و نشان میدهد که عقیده رایج در میان خداباوران مبنی بر خداباور بودن انیشتن باطل است و دروغی دیگر از خرافه گرایان برای تخریب چهره انیشتن است.
 • من احادیث را قبول ندارم! - آیا اسلام بدون احادیث معنایی دارد؟ آیا بدون احادیث نبوت و معاد اصول قابل باوری هستند؟ آیا قرآن همه چیز را داراست؟ قرآن در اینباره چه میگوید؟
 • اسکاتلندی واقعی - زمانی صورت میگیرد که فردی ادعایی کلی در مورد گروهی از آدمها مطرح میکند و وقتی که مثالی نقض از میان همان گروه به وی داده میشود بجای پس گرفتن ادعای کلی خود سعی میکند معنی واژه را تغییر دهد و تفسیری جدید از آن بیان کند که این تفسیر رایج و مورد توافق طرفین نیست.
 • از کجا میدانید خدا وجود ندارد؟ - آیا خدایی وجود دارد؟‌ آیا میتوان دانست که خدایی وجود دارد یا نه؟‌ آیا خدا را نی میکنید یا انکار؟‌ چند نوع دیدگاه در مورد وجود خدا قابل تصور است؟‌ استدلالهای اثبات خدا را چگونه رد میکنید؟‌آیا دلیلی برای اثبات عدم وجود خدا دارید؟
 • مقایسه الله و خدا - میان موجودی که در قرآن الله نامیده میشود و چیزی که معمولاً خدا نامیده میشود تفاوتهای زیادی وجود دارد. اللهی که در قرآن معرفی میشود نه موجودی علیم است، نه قدیر است و نه اخلاقمدار. الله دارای ویژگیهای انسانی همچون داشتن چهره، دست، چشم، ساق و غیره است. این نوشتار به بررسی تفاوتهای میان الله و خدا میپردازد.
 • خدا را باید احساس کرد - آیا خدا را میتوان احساس کرد؟‌ کسانی که میگویند خدا را احساس میکنند واقعا چه میگویند؟‌ احساس کردن یعنی چه و چگونه است؟
 • همجنسگرایی چیست؟ - همجنسگرایی یا تمایل جنسی میان همجنس‌ها چیست؟ آیا همجسنگرایان بی اخلاق و فاسدند؟‌ چرا مذهبیون با همجنسگرایی دشمنی میورزند؟
 • محمد و ده قربانی مکی - وقتی محمد مکه را فتح می‌کند، دستور قتل 10 نفر را صادر می‌کند. بیشتر این افراد را زنان و مردانی تشکیل میدادند که محمد را هجو کرده بودند و یا پیامبری او را زیر سوال برده بودند. این نوشتار به بررسی ماجرای قتل تک تک آن افراد میپردازد و پرده از این ماجرای تاریخی بر میدارد.
 • حمله به بنی قریظه - نویسنده – علی سینا برگردان به پارسی – آرش بیخدا بعد نوبت بنی قریظه فرا رسید، مدت کوتاهی بعد از اینکه جنگ خندق به پایان رسید، محمد ادعا کرد که جبرئیل فرشته  او را ملاقات کرده است و در ملاقات «به او گفته است که باید شمشیرش را از غلاف در آورد و به سمت قبیله فتنه … به خواندن حمله به بنی قریظه ادامه دهید
 • پیش بینی سوره روم - نویسنده – آرش بیخدا این نوشتار از مجموعه ردیه هایی است که بر ادعاهای وجود معجزات علمی در قرآن نوشته شده است، توصیه میشود پیش از خواندن این نوشتار مقدمه را در نوشتاری با فرنام «معجزات علمی قرآن» بخوانید. اما موضوع این نوشتار مربوط به ادعایی متفاوت با سایر ادعاهای معجزه است، بیشتر موارد ادعا شده … به خواندن پیش بینی سوره روم ادامه دهید
 • معجزات علمی قرآن! - آیا در قرآن پیشبینیهای علمی وجود دارند؟ آیا میتوان از طریق پیشبینیهای علمی در یک کتاب آنرا به خدا نسبت داد؟
 • آیا محمد از روی هوس ازدواج میکرده است؟ - سیاهه ای از زنان بیشمار محمد و شرح حال مختصری از آنها. آیا واقعا محمد از روی ترحم ازدواج میکرده است؟ آیا زنان محمد همه بیوه و بزرگسال بودند؟ این نوشتار با معرفی منابع متنوع سعی در بررسی روابط محمد با زنانش دارد.
 • شرط‌بندی پاسكال (برهان دفع خطر احتمالی) - در سنت اديان ابراهيمي اعتقاد به وجود خداي متشخص انسان‌‌وار، رسالت پيامبران الهي و زندگي پس از مرگ ركن اصلي ايمان شمرده مي‌شود. پيروان اين اديان در طول تاريخ همواره تلاش كرده‌اند تا با اقامه دلايل عقلي، حقانيت (صدق) اين آموزه‌هاي ديني را اثبات و حجت را بر مخالفان (ملحدان و شكاكان) تمام كنند. اما … به خواندن شرط‌بندی پاسكال (برهان دفع خطر احتمالی) ادامه دهید
 • قیاس مع الفارق - زمانی شکل میگیرد که در تمثیلی حد اوسط چشمگیر نباشد، به زبان دیگر تشابهات زیادی وجود نداشته باشند یا تفاوت های عمده و سرنوشت سازی بین حد اصغر و اکبر وجود داشته باشد که در نتیجه حکم دخیل باشند اما شخص مغالط آنها را در نظر نگرفته است.
 • توسل به محبوبیت یا اکثریت - زمانی صورت میگیرد که محبوبیت یک گزاره و یا مورد پذیرش بودن آن توسط اکثریت بعنوان دلیلی برای درستی آن ارائه میشود.
 • مغلطه مغلطه بافی! - زمانی شکل میگیرد که شخصی بدون شناخت مغالطات و بدون مشخص کردن نوع یک مغالطه طرف مقابل را محکوم به مغلطه کردن میکند.
 • شما حق ندارید به عقاید مردم توهین کنید! - چرا به مقدسات مردم توهین میکنید؟‌ مقدسات چه هستند؟‌ اهانت چیست؟ آیا باید به مقدسات توهین کرد؟ چرا مسلمانان نگران اهانت شدن به باورهایشان هستند؟ آیا اسلام و مسلمانان به دیگران احترام میگذارند؟ آیا محمد به ادیان دیگر احترام میگذاشت؟ اهانت پاپ به اسلام، در چه صورتی دیگران به مسلمانان احترام خواهند گذاشت؟
 • محمد دیوانه نیست؟ - آیا محمد محکوم به دیوانه بودن میشد؟ چرا قرآن به محمد یادآوری میکند که دیوانه نیست؟ آیا محمد از اینکه فکر میکرد دیوانه است افسرده بود؟‌ آیا محمد تلاش به خودکشی کرد؟ آیا دیگران فکر میکردند محمد دچار اختلال روانی است؟ آیا محمد غش میکرد؟‌ آیا محمد دچار توهم و خیال میشد؟ محمد هنگام وحی گرفتن چگونه دیده میشد؟ شواهد زیادی وجود دارد که نشان میدهد محمد پیامبر اسلام دچار انحرافات روانی بوده است و به همین دلیل است که بسیاری از افراد فکر میکردند او دیوانه است، در این نوشتار با ارائه اسناد تاریخی و قرآنی به این قضیه بیشتر پرداخته شده است.
 • امی بودن محمد - آیا امی بودن یعنی بیسواد بودن؟‌ آیا محمد بیسواد بود؟‌ آیا امی بودن محمد نشان میدهد قرآن یک معجزه است؟‌ آیا بیسوادی محمد
 • آیا اسلام برای ایران علم آورد؟ - آیا اسلام برای ایران علم آورد؟‌ آیا با ظهور اسلام علم در منطقه و دنیا پیشرفت کرد؟‌ علم در جوامع شهر نشین و نسبتا متمدن چگونه پیشرفت میکند؟ دوره شکوفایی و پیشرفت علمی در میان مسلمانان. دوره انحطاط و پسرفت علمی در میان مسلمانان، آیا اسلام علت پدید آمدن این پیشرفتها بوده است؟ آیا اسلام توصیه به آموختن علم میکند؟ آیا پیش از اسلام در ایران آموختن دانش ممکن نبود؟ چرا اسلام نمیتواند علت پدید آمدن این پیشرفتها باشد رابطه میان دین و پیشرفت علم چیست؟ جهانشمول بودن رابطه علیت. دیدگاه های ضد اسلامی دانشمندان و فلاسفه برجسته. دوره انگیزاسیون اسلامی و تکفیر دانش اندوزی و فلسفیدن. آزار و قتل اندیشمندان توسط فقها و مسلمانان بنیادگرا. برخی میگویند اسلام برای ایران و دنیا علم هدیه آورده است و موجب تمدن سازی در خاور میانه گشته است. این نوشتار نشان میدهد که اسلام نه تنها هیچ نقش مثبتی در این زمینه نداشته است بلکه همواره مانع و مخالف پیشرفتهای علمی بوده است. این نوشتار به بررسی علل آنچه دوره طلایی تاریخ اسلام خوانده میشود پرداخته و نشان میدهد اسلام نمیتواند علتی منطقی برای آن بوده باشد. این نوشته همچنین به شرح گوشه ای از تاریخ دراز آزار و قتل اندیشمندان توسط فقها و اسلامگرایان در طول تاریخ می‌پردازد.
 • استدلال از سکوت - زمانی انجام میگیرد که فردی سکوت فرد یا افراد دیگر را شواهدی کافی برای نتیجه گرفتن گزاره یا گزاره هایی قطعی قرار دهد، در حالی که لزوماً ارتباط منطقی بین آن سکوت و نتایج ادعا شده وجود ندارد.
 • چرا معجزه حقیقت ندارد؟ - این نوشتار به بررسی فلسفی مسئله معجزات میپردازد و استدلال میکند که معجزات محال هستند و نمیتوان تعریف سازگاری از معجزه ارائه داد که محال بودن معجزه را به همراه نداشته باشد.
 • مناظره علی سینا و آیت الله منتظری - مناظره آیت الله منتظری و دکتر علی سینا در تالار گفتمان جبهه ملی انجام گرفته است، دکتر علی سینا چندین سوال کوتاه را مطرح کرده اند و آیت الله منتظری در نامه ای به 4 مورد از این پرسشها پاسخ داده اند، متن پاسخنامه آیت الله منتظری را میتوانید در اینجا مطالعه کنید. دکتر علی … به خواندن مناظره علی سینا و آیت الله منتظری ادامه دهید
 • قرآن تحریف نمیشود! - معمولا اسلامگرایان بسیار روی این نکته تاکید داند که قرآن تحریف نشده است و هرگز تحریف نخواهد شد، آیا واقعا اینچنین است؟ آیا تمام قرآنهایی که در دنیا وجود دارند یکسان هستند؟ آیا قرآنی که در دست ما است همان قرآنی است که در قرون اولیه اسلام وجود داشت؟ پاسخ واقعی به این پرسش را در اینجا بیابید.
 • بیگناهی آیت الله جنتی و اعتراضی به اعتراض نماینده زرتشتی ها - نویسنده – آرش بیخدا در میان اخبار سه شنبه یکم آذر ماه 1384 خبری مبتنی بر اعتراض نماینده زرتشتیها در مجلس شورای اسلامی به بیانات آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان به چشم (1) میخورد که توجه بسیاری را نیز در رسانه های پارسی زبان به خود جلب کرد. ماجرا از این قرار است که آیت … به خواندن بیگناهی آیت الله جنتی و اعتراضی به اعتراض نماینده زرتشتی ها ادامه دهید
 • علی سینا و منتظری،صفیه زن یهودی پیامبر. - ترجمه مناظره میان آیت الله العظمی منتظری و دکترعلی  سینا. قسمت سوم. دکتر علی سینا یک ایرانیار، خردگرا، آزاد اندیش و بنیانگذار تارنمای آزادی ایمان است که از بهترین تارنماهای مرجع اطلاعاتی در مورد اسلام بشمار میرود،  وی مناظره زیر را با آیت الله منتظری از مراجع تقلید شیعه و علمای عظام اسلام بصورت کتبی انجام … به خواندن علی سینا و منتظری،صفیه زن یهودی پیامبر. ادامه دهید
 • حمله به بنی نضیر - در ادامه، نوبت بنی نضیر که یکی دیگر از قبایل یهودی ساکن مدینه بود فرا رسید، کعب بن اشرف رئیس قبیله بنی نضیر بعد از دیدن سر انجام قبیله بنی قینقاع که پیامبر بدون هیچ بهانه ای آنها را نابود کرد، به فکر امنیت مردمش افتاد، زیرا دریافت که محمد برای قلع و قمع کردن … به خواندن حمله به بنی نضیر ادامه دهید
 • 164 آیه جهاد در قرآن - I. پیشگفتار II. سیاهه افقی این آیات III. سیاهه عمودی آیات IV. گزیده هایی از آیات V. متن سوره همراه با پر رنگ سازی VI. پینوشت ها I. پیشگفتار      شیوه گزینش این 164 آیه هریک از 164 آیه جهادی این سیاه بر اساس اینکه تا چه مقدار در پیرامون جهاد سخن میگوید، دستکم در اولین … به خواندن 164 آیه جهاد در قرآن ادامه دهید
 • نویسنده قرآن کیست؟ بخش نخست - نویسنده – ابوالقاسم برگردان به پارسی – آرش بیخدا چه کسی قرآن را نوشته است؟ بخش نخست «اگر انسانی با قطعیت آغاز کند، به شک خواهد رسید، اما اگر با شک آغاز کند، به یقین خواهد رسید» فرانسیس بیکن (1561-1626) [نقل شده از Milestones of Science by Curt Suplee, p.70, National Geographic Society, 2000] [هشدار، خواندن … به خواندن نویسنده قرآن کیست؟ بخش نخست ادامه دهید
 • اسلام در قانون اساسی جمهوری اسلامی - توسط – آرش بیخدا تقدیم به کسانی که فکر میکنند جمهوری اسلامی اسلامی نیست. در قانون اساسی فعلی واژه اسلام 150 بار تکرار شده است، و این دستکم نشان میدهد در تئوری ساختار و بنیاد حکومت بر اسلام است. قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران اصل 1 حكومت ايران جمهوري اسلامي است كه ملت ايران، بر اساس اعتقاد ديرينه‏اش به حكومت … به خواندن اسلام در قانون اساسی جمهوری اسلامی ادامه دهید
 • آیا محمد معجزه داشته است؟ - در سخنان مسلمانان و در کتابهایشان بسیار شنیده میشود که محمد دارای معجزاتی بوده است. این نوشتار به بررسی این ادعاها میپردازد و نشان میدهد که دلایل و اسناد معتبری برای باور داشتن به اینکه محمد دارای معجزه بوده است وجود ندارد. این نوشتار همچنین به مسائلی همچون معجزه بودن قرآن، بیسوادی محمد، شق القمر و معراج میپردازد.
 • معجزات مربوط به شفا یافتن بیماران - آیا شما شفا یافتن مریضان توسط دعا و معجزه را انکار میکنید؟ اگر خدایی وجود ندارند پس چگونه بسیاری بیماران شفا پیدا میکنند؟‌ آیا واقعا کسی با معجزه شفا پیدا میکند؟ آیا امام رضا شفا میدهد؟ آیا نمونه هایی که شما شاید از شفا دیده باشید واقعیت دارند؟
 • تکامل چیست؟ - نظریه تکامل تنها نظریه علمی است که علی رغم تمامی دشمنی های دین خویان بطور گسترده در دانشگاه ها و محافل معتبر علمی جهان تدریس می‌شود و تنها نظریه علمی قابل توجه است که میتوانند گوناگونی گونه های جانوری را توضیح دهد. این نوشتار توضیحی مختصر است از تکامل، و اینکه چرا تکامل به معنی اینکه انسانها قبلاً میمون بوده اند نیست. این نوشتار همچنین رابطه میان تکامل با دین و خدا را بطور مختصر بررسی می‌کند.
 • خدا وجود ندارد چون دیده نمیشود! - آیا ما میگوییم خدایی وجود ندارد چون دیده نمیشود؟‌ آیا قابل مشاهده نبودن خدا دلیل خوبی برای باور نکردن خداست؟‌ آیا چیزهایی وجود دارند که دیده نمیشوند؟ آیا خدا شبیه انرژی و نیرو و برق و امواج رادیوییست؟
 • خرافات قرآنی (بررسی 9 مورد از خرافات قرآن) - هر دینی بعد از گذشت مدتی از پدید آمدن آن آلوده به خرافات می‌شود، و بسیاری از دین باوران معتقدند اسلام در اصل بدون آلودگی بوده است و این دینداران هستند که خرافات را به دین اسلام وارد کرده اند، این نوشتار با بررسی 9 مورد از خرافات قرآن، اشتباه بودن این ادعا را ثابت می‌کند، و نشان میدهد که خرافات اسلام از خود قرآن شروع می‌شود.
 • آقا اینها شرایط داره، شان نزول داره! - آیا شرایط داشتن یک قانون وحشیانه از وحشیانه بودن آن قانون میکاهد؟‌ آیا شرایط داشتن یک مجازات غیر انسانی و غیر عادلانه آنرا انسانی و عادلانه میکند؟
 • خداوند چیست؟ - نویسنده – آرش بیخدا «وقتی کودک بودم از خدا میخواستم که به من یک دوچرخه هدیه بدهد، بعد از چند سال دیدم خبری از دوچرخه نیست، یک دوچرخه دزدیدم و از آن پس از خدا خواستم که مرا ببخشد، گویا خدا اینگونه کار میکند.» امو فیلیپس (Emo Philips) پیشگفتار چرا باید تعریف مشترکی از خدا مورد … به خواندن خداوند چیست؟ ادامه دهید
 • کائنات قرآنی - قرآن در توصیف کائنات اطراف ما دچار چندین اشکال می‌شود، قرآن زمین را صاف و مسطح معرفی می‌کند، خورشید را در حال حرکت پیرامون زمین همچون ماه توصیف می‌کند و... این نوشتار به بررسی توصیف قرآن از کائنات میپردازد.
 • اگر آخرتی وجود داشته باشد شما ضرر میکنید و ما سود(شرط پاسکال) - آیا اگر آخرتی وجود داشته باشد بیخدایان ضرر خواهند کرد؟ آیا نادیده گرفتن زندگی واقعی و اهمیت دادن به زندگی تخیلی پس از مرگ عقلایی است؟ آیا دلیلی وجود دارد که خدا منکر خود را تنبیه کند؟‌ آیا از خدای عادل انتظار میرود از بشر انتظار داشته باشد علی رغم پنهان بودن او به او باور داشته باشد؟
 • من و شاه، مناظره علی سینا و رضا پهلوی - توضیحات: گفتمان زیر در ژانویه سال 2001 میان دکتر علی سینا و شاهزاده رضا پهلوی انجام گرفته است. متن های آبی مربوط به دکتر علی سینا و متن های سبز مربوط به شاهزاده رضا پهلوی هستند. متن های سیاه توضیحات دکتر علی سینا میباشند. متن اصلی این مناظره به زبان انگلیسی بر روی تارنمای دکتر … به خواندن من و شاه، مناظره علی سینا و رضا پهلوی ادامه دهید
 • سوره ای مثل قرآن بیاورید! - یکی از معروف ترین سفسطه های مسلمانان که از آیات خود قرآن نیز برگرفته شده است همواره این بوده است که اگر شما میگویید قرآن کتاب آسمانی نیست، سوره ای مثل قرآن بیاورید! این سفسطه نوعی اتمام حجت است، اسلامگرایان وقتی در بحث ها گیر میکنند و دیگر قدرت استدلال ندارند و دروغهایشان آشکار میشود … به خواندن سوره ای مثل قرآن بیاورید! ادامه دهید
 • آیات جنایی قرآن - گردآوری – آرش بیخدا آیات زن ستیزی آیات برده داری بخش ویژه بدآموزیهای قرآن همه برگردانها (ترجمه‌ها)‌ از آیتی است. برای برگردانهای بیشتر روی پیوند هر آیه به قرآن زندیق کلیک کنید. قرآن، سوره التوبة (9) آیه 123 يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ قَاتِلُواْ الَّذِينَ يَلُونَكُم مِّنَ الْكُفَّارِ وَلِيَجِدُواْ فِيكُمْ غِلْظَةً وَاعْلَمُواْ أَنَّ اللّهَ مَعَ الْمُتَّقِينَ. … به خواندن آیات جنایی قرآن ادامه دهید
 • آخوندها اسلام را خراب کرده اند! - آیا آخوندها اسلام را خراب کرده اند یا اسلام آخوندها را خراب کرده است؟ آیا اسلامگرایان میتوانند مسئولیت فجایع ناشی از اجرای اسلام یا اسلامی شدن چیزی را نپذیرند؟
 • آیات زن ستیزی تازینامه - گردآوری – آرش بیخدا آیات جنایی آیات برده داری بخش ویژه بدآموزیهای قرآن اسلامگرایان همواره در طول تاریخ توسط انسانگرایان و خردگرایان محکوم به زن ستیزی و زیر پا گذاشتن حقوق مسلم زنان شده اند. در این برگ نشان داده خواهد شد که در بسیاری از موارد این زن ستیزی اسلامگرایان برخاسته از آموزه های … به خواندن آیات زن ستیزی تازینامه ادامه دهید
 • قرآن را باید متخصص قرآن بررسی کند! - آیا غیر متخصصان حق تلاش برای فهم اسلام را ندارند؟‌ آیا آنچه ملایان تخصص و علم میخوانند و خود را عالم و دانشمند آن میخوانند واقعا علم و دانش است؟‌ خود قرآن در این باره چه میگوید؟‌ آیا قرآن برای مردم عادی آمده است یا ملایان و متخصصان قرآن؟ آیا رابطه ملایان با اسلام شبیه رابطه دکتر با پزشکی است؟
 • نقدی کوتاه بر حجاب اسلامی - حجاب اسلامی از کجا آمده است؟ آیا روابط جنسی آزاد نمونه هایی از فساد هستند؟ آیا حجاب جلوی تحریک جنسی را میگیرد؟ در این نوشتار پاسخهایی به این پرسشها داده می‌شود و همچنین نشان داده می‌شود که حجاب اسلامی تنها باوری دینی است و هیچ دلیل عقلی و سکولار درستی برای دفاع از حجاب اسلامی وجود ندارد.
 • اسلام دین کاملی است - آیا اسلام دین کاملی است؟‌ کامل بودن اسلام یعنی چه؟‌ آیا کامل بودن اسلام چیز خوبی است یا خود معزلی برای بشریت است؟
 • عقل بشر ناقص است، علم ناقص است! - آیا عقل بشر ناقص است و بشر نیاز به راهنمایی خدا دارد؟ جایگاه علم در دیدگاه خردگرایانه چیست؟ دشمنی دیرینه اسلامگرایی با علم و دست آوردهای بشری از کجاست؟ دشمنی تاریخی علم و دین و دیدگاه غزالی و ابن رشد. آیا پویایی و تکامل علم به معنی بی‌ارزش بودن آنهاست؟ آیا قوانین دینی و تفکرات دینی قابت هستند؟ اسلامگرایان بجای علم چه چیز را به شما پیشنهاد میکنند؟ تفاوت میان علم و دین چیست؟
 • قوانین قرآن برای آن دوران بوده است! - آیا قوانین وحشیانه و غیر انسانی و رفتار زشتی که قرآن اسلامگرایان را بدان دعوت میکند برای زمان محمد بوده است؟‌ آیا این رفتار زشت در زمان محمد رفتاری زشت نبوده است؟ آیا خود قرآن میگوید که دستوراتش برای زمان محمد است؟
 • معجزه یازده سپتامبر - این نوشتار از مجموعه ردیه هایی است که بر ادعاهای وجود معجزات علمی در قرآن نوشته شده است، توصیه میشود پیش از خواندن این نوشتار مقدمه را در نوشتاری با فرنام «معجزات علمی قرآن» بخوانید. اخیراً این برگه توسط اسلامگرایان با هدف شستشوی مغزی بین مردم پخش شده است، اشکالاتی که در این دروغ میتوان … به خواندن معجزه یازده سپتامبر ادامه دهید
 • شما باید ببینید کافر یعنی چه! - معنای کافر در قرآن چیست؟ آیا مسیحیان و یهودیان در قرآن کافر خوانده شده اند؟ آیا کسی که به خدای اسلام و یا پیامبر اسلام باور نداشته باشد از نظر قرآن کافر است؟ آیا کافر یعنی آدم بد؟ آیا اهل تسنن از نظر شیعه مسلمانند؟
 • مناظره بین هوشمند و آرش بیخدا بر سر زرتشت - چرا این مناظره را انجام میدهم؟ عواقب این مناظره چیست؟ خدا چیست؟ خدای زرتشت چیست؟ آیا پیامبری شیادی است؟ آیا زرتشت یک پیامبر است؟ آیا زرتشت یک فیلسوف است؟ آیا زرتشت خردگراست؟ نتیجه گیری منابع چرا این مناظره را انجام میدهم؟ من از انجام این مناظره انگیزه های مختلفی دارم که چند مورد از آنها … به خواندن مناظره بین هوشمند و آرش بیخدا بر سر زرتشت ادامه دهید
 • دعوت از دکتر مولانا ملازاده برای مناظره - آرش بیخدا از دکتر ملازاده برای مناظره ای صریح و آزاد در مورد کشتار یهودیان مدینه دعوت کرده است، اما دکتر ملازاده با بهانه های مختلف از دفاع از پیامبر اسلام در این مناظره فرار کرده است.
 • مهابنگ – بیگ بنگ چیست؟ - نوشته : آرش بیخدا تئوری بیگ بنگ چیره ترین تئوری علمی ای است که در مورد منشاً کائنات وجود دارد. تئوری بیگ بنگ میگوید کائنات چیزی بین 10 تا 20 میلیارد سال قبل (دانشمندان هنوز در حال تلاش برای یافتن این زمان با دقت بیشتر هستند) توسط یک انفجار کیهانی که باعث پرتاب شدن ذرات … به خواندن مهابنگ – بیگ بنگ چیست؟ ادامه دهید
 • وجود نداشتن آخرت و خدا غیر عادلانه است! - آیا وجود نداشتن آخرت و خدا غیر عادلانه است؟‌ آیا تضمینی برای عادلانه بودن در هستی وجود دارد؟‌
 • خایه مالی رضا 18+ - نام داستانی است که علی رغم سادگی به روشنی نشان میدهد که خداباوران و دین داران چه تفکرات مسخره ای دارند و چقدر آسان گول تاجران دین را میخورند. این داستان کوتاه به چندین زبان مختلف ترجمه شده است و در اینجا میتوانید نسخه پارسی آنرا مطالعه کنید. در داستان از کلمات زننده استفاده شده است.
 • بیخدایی و اخلاق - آیا بدون خدا اخلاق وجود خواهد داشت؟‌ اخلاق و فلسفه اخلاق چه هستند؟ آیا میان اخلاق و خدا ارتباطی هست؟ آیا اخلاق زمینی و سکولار ممکن است؟ اتهامات خداباوران به بیخدایان در مورد اخلاق چه هستند؟ آیا بیخدایان انگیزه ای برای اخلاقمدار بودن دارند؟‌ آیا حقایق اخلاقی میتوانند بدون وجود خدا معتبر باشند؟ آیا ماده گرایی و طبیعت گرایی برابر با بی اخلاقی است؟ آیا از نظر آماری بیخدایان بیشتر از خداباوران دست به جرم و بزه میزنند؟
 • قرآن اشکالی ندارد! - آیا قرآن عاری از خطاست؟‌ آیا بیخطا بودن یک کتاب برای اثبات الهی بودن آن کافیست؟ آیا کسی در قرآن خطایی پیدا کرده است؟
 • چرا روح وجود ندارد؟ - آیا روح وجود دارد؟‌ تعریف روح چیست؟‌ آیا حیات وابسته به داشتن روح است؟‌ آیا پس از مرگ روح از بدن خارج میشود؟ آیا هوشیاری انسان و قوای فاکره او نشانه این است که انسان دارای روح است؟ اسلام راجع به روح چه میگوید؟‌ آیا احضار روح واقعیت دارد؟‌ آیا دژاوو و بیاد آوردن ناگهانی صحنه هایی از گذشته روح را اثبات میکند؟‌ آیا خواب دیدن انسان بخاطر این است که روح انسان به جایی سفر میکند؟ اگر روح وجود ندارند پس چگونه ممکن است خوابهایی دیده شود که بعدها به واقعیت تبدیل میشوند؟‌ آیا رویاهای صادقه از وجود روح خبر میدهند؟
 • مغلطه تعاقب - مغالطه تعاقب زمانی رخ میدهد که صرف تعاقب یعنی رخ دادن رویدادی پس از دیگری سبب شود آن دو رویداد در رابطه علیت قرار گرفته و علت و معلول فرض شوند.
 • معمای غلط - هنگامی رخ میدهد که شخصی از طرف مقابلش پرسشی را بصورت چند گزینه ای مطرح کند و اینطور وانمود کند که پاسخ پرسش تنها در میان گزینه های ارائه شده است اما بتوان گزینه های دیگری را نیز برای آن پاسخ در نظر گرفت.
 • مغلطه ترکیب - زمانی رخ میدهد که درستی حکمی در ارتباط با یک کل مبتنی بر درستی آن حکم در ارتباط با اجزاء آن کل باشد و انتقال مشروع آن حکم از اجزاء به کل میسر نباشد.
 • توسل به نتیجه باور - بطور کلی این مغلطه هنگامی رخ میدهد که شخصی در مقام دفاع بجای حمله منطقی به استدلال یا ادعای طرف، متوسل به نتیجه ادعای حریف خود میشود و آنرا به این دلیل که در صورت درستی عواقب بدی خواهد داشت رد میکند.
 • حمله به آدم پوشالین - بطور کلی زمانی این مغلطه صورت میگیرد که طرف مغالط استدلال و ادعای طرف مقابل خود را تحریف کند تا رد آن را بر خود آسانتر کند.
 • مصادره به مطلوب - این مغلطه زمانی شکل میگیرد که شخصی برای اثبات حکمی استدلالی بیاورد اما آن حکم را در فرضهای استدلال خویش نیز درست فرض کند.
 • توسل به نادانی - زمانی رخ میدهد که شخصی ادعا کند گزاره ای درست یا نادرست است زیرا خلاف آن اثبات نشده است یا اینکه طرف مقابل مناظره از اثبات خلاف آن عاجز است.
 • خودت هم همینطور - این مغلطه هنگامی رخ میدهد که نتیجه گیری می‌شود ادعای شخصی نادرست است زیرا یا ادعای انتقادی که او وارد کرده است بر خود وی نیز وارد است یا ادعای او با آنچه که وی پیشتر گفته ناسازگاری دارد.
 • توسل به مرجعیت - هنگامی صورت میگیرد که تلاش شود درست بودن ادعایی را با نقل قول کردن از شخصی (حقیقی یا حقوقی) که در مورد موضوع آن ادعا دارای مرجعیت نیست، اثبات کنند.
 • مناظره با آقای مرتد پیرامون جعلیات تاریخی اش - این مناظره به بررسی و رد 5 مورد از مشهور ترین جعلیات تاریخی رایج بین ناسیونالیست های افراطی میپردازد. این موضوعات شامل سلمان فارسی، خوارج، ابن ملجم، شهربانو و نامه عمر به یزدگرد میباشند.
 • حمله شخصی - در این مغالطه یک ادعا یا استدلال با استناد به حقیقتی بی ارتباط (با ادعا و یا استدلال) در مورد کسی که آن ادعا یا استدلال را ارائه داده است، رد میشود. همچنین میتوان گفت در مغلطه حمله شخصی، بجای حمله به استدلال یک شخص، به شخصیت او اعتراض میشود و با پر رنگ کردن یک نقطه قابل اعتراض، تلاش میشود که استدلال آن شخص و ادعایش به حاشیه رانده شود.
 • دنیا و انسان را چه کسی خلق کرده؟ - دنیا و انسان را چه کسی خلق کرده است؟ آیا دنیا خلق شده است؟‌ آیا انسان خلق شده است؟ آیا کسی دنیا و جهان را خلق کرده است؟‌ آیا خداوند میتواند خالق جهان باشد؟
 • آیا شما بیشتر از همه مسلمانان میفهمید؟ - آیا شما ادعا میکنید از همه خداباوران بیشتر میفهمید؟‌ آیا همه مسلمانان خطا میکنند و شما درست میگویید؟‌ آیا میشود اینهمه مسلمان باورهای غلطی داشته باشند؟‌ آیا شما میگویید همه خداباوران احمقند؟ چطور میشود همه اشتباه کنند و فقط شما درست بگویید؟
 • سر بریدن در اسلام - آیا به دینی که سر بریدن را مجاز میداند و آنرا توصیه می‌کند اعتقاد خواهید داشت؟ باور نکردنی است اما اسلام اینگونه دینی است. در این نوشتار اسناد و مدارک تاریخی و قرآنی مبنی بر اینکه اسلام دستور سر بریدن را به مسلمانان میدهد، همراه فیلم های متعددی از این عمل ارائه شده است.
 • صفیه همسر یهودی محمد - صفیه نام یکی از زنان محمد بوده است. صفیه در هنگام ازدواج با محمد 17 سال داشته است و پیامبر اسلام بیش از 57 سال سن داشته است. پیامبر اسلام پس از کشتن شوهر، همسر و نزدیکان صفیه در همان روز با وی همبستر میشود. براستی همبستر شدن محمد با این زن را چه چیز میتوان غیر از یک تجاوز نامید؟
 • برده داری در اسلام - آیا اسلام برده داری را مجاز میداند؟‌ چگونه شخصی در اسلام برده میشود؟ حقوق برده و ارباب کدام است؟ آیا امضایی بودن برده داری بجای تاسیسی بودن آن از گناه اسلام در این مورد میکاهد؟ آیا اسلام با آزاد کردن برده به بهانه های مختلف با برده داری مبارزه کرد؟ آیا اسلام بطور تدریجی برده داری را برانداخت؟ آیا پیامبر اسلام و پیامبران شیعه برده داشتند؟ آیا اسلام مسلمانان را به برخورد خوب با برده ها تشویق میکند؟ نقش برده داری در گسترش اسلام چه بود؟ برده داری از سنت های بسیار زشت تاریخ بشریت است که بدست انسانگرایان و خیر خواهان بشر سر انجام برانداخته شد و الغای آن از بندهای اساسی اطلاعیه جهانشمول حقوق بشر شد. پیامبر اسلام از طرفی دیگر با رسمیت بخشیدن به برده داری به این سنت زشت و ضد بشر حیاتی تازه بخشید. در این نوشتار بسیار جالب می‌خوانید که چگونه از همین طریق میتوان نبوت او را زیر سوال برد.
 • آیات بی عدالتی و فساد الهی قرآن - گردآوری – آرش بیخدا گمراه کردن انسان از طرف خداوند آیات جنایی آیات زن ستیزی آیات برده داری بخش ویژه بدآموزیهای قرآن   النساء آیه 88 صفحه 93 چیست شما را که درباره منافقان دو گروه شده اید، و حال آنکه خدا آنان را به سبب کردارشان مرودو ساخته است؟ آیا میخواهید کسی را که … به خواندن آیات بی عدالتی و فساد الهی قرآن ادامه دهید
 • آیا دین ضامن اخلاق در جامعه است؟ - آیا دین ضامن اخلاق در جامعه است؟‌ آیا اسلام باعث میشود مسلمانان اخلاقمدارتر باشند؟ آیا بدون دین اخلاق از بین میرود؟ آیا اسلامگرایان اخلاقمدار تر از دیگرانند؟ آیا اسلام خود موجب جرم و جنایت نمیشود؟
 • دروغگوی الهی - نویسنده – آرش بیخدا این استدلال را دکتر پاتریک گریم در کتاب «در باب محال بودن وجود خدا»، On impossibility of god، انتشارات Prometheus Books، به ویرایش دکتر مایکل مارتین در سال 2003، برگ 412 مطرح کرده است. شرح و فرمولاسیون شبهات شرح و فرمولاسیون خدا بر اساس تعریفش یک موجود کامل است، یعنی اگر او … به خواندن دروغگوی الهی ادامه دهید
 • آیا یک موجود قدیر میتواند وجود داشته باشد؟ - قدیر بودن یکی از ویژگیهای مهم خدا است، موجودی قدیر است که قدرت انجام کارهایی را داشته باشد، در این نوشتار نشان داده می‌شود که چرا یک موجود قدیر نمیتواند وجود داشته باشد و تعاریفی که توسط فلاسفه دینی برای قدیر آورده شده اند نمیتوانند تعاریف درستی باشند و از قدیر بودن خدا میتوان علیه وجود او استدلال کرد.
 • برهان پنهانی الهی، یا ناباوری - نام برهان شهودی و استقرائی است که به اثبات عدم وجود خدا میپردازد. این برهان از نا آشکار بودن خدا و همچنین گسترده بودن ناباوری نسبت به وجود خدا و اطاعت از او استفاده می‌کند و نشان میدهد که نا آشکار بودن خدا در تناقض با علیم بودن و کمال اخلاقی او است. اگر خدایی وجود میداشت وجود او باید آشکار میبود و چون اینگونه نیست خدا نمیتواند وجود داشته باشد.
 • آیا الله یک سادیست نیست؟ - نویسنده – آرش بیخدا هشدار! این فیلم بسیار خشن است افراد زیر 18 سال و افرادی که دچار بیماریهای قلبی و یا عصبی هستند نباید این فیلم را مشاهده کنند Download فیلم بالا از خانه مردی برزیلی که به جرم سرقت مسلحانه دستگیر شده بود توسط پلیس به دست آمد، و مجرم به مرگ محکوم شد. … به خواندن آیا الله یک سادیست نیست؟ ادامه دهید
 • خطبه 80 نهج البلاغه، نظر امام علی در مورد زنان، پس از جنگ جمل. - نویسنده – آرش بیخدا متن عربی: بعد فراغه من حرب الجمل، في ذم النساء مَعَاشِرَ النَّاسِ، إِنَّ النِّسَاءَ نَوَاقِصُ الاِِْيمَانِ، نَوَاقِصُ الْحُظُوظِ، نَوَاقِصُ الْعُقُولِ: فَأَمَّا نُقْصَانُ إِيمَانِهِنَّ فَقُعُودُهُنَّ عَنِ الصَّلاةِ وَالصِّيَامِ فِي أَيَّامِ حَيْضِهِنَّ، وَأَمَّا فَقُعُودُهُنَّ عَنِ الصَّلاةِ وَالصِّيَامِ فِي أَيَّامِ حَيْضِهِنَّ، وَأَمَّا نُقْصَانُ عُقُولِهِنَّ فَشَهَادَةُ امْرَأَتَيْنِ مِنْهُنّ كَشَهَادَةِ الرَّجُلِ الْوَاحِدِ، وَأَمَّا نُقْصَانُ حُظُوظِهِنَّ فَمَوَارِيثُهُنَّ عَلَى … به خواندن خطبه 80 نهج البلاغه، نظر امام علی در مورد زنان، پس از جنگ جمل. ادامه دهید
 • معمای فاطمه! آیا فاطمه میتواند دختر محمد باشد؟ - نویسنده – آرش بیخدا مسئله 435 توضیح المسائل آیت الله روح الله خمینی میگوید: زنهاى سيده بعد از تمام شدن شصت‏ سال يائسه مى‏شوند، يعنى خون حيض نمی‏بينند. و زنهايى كه سيده نيستند، بعد از تمام شدن پنجاه سال يائسه می‏شوند. مشابه همین مسئله را آیت الله میرزا جواد تبریزی با این اختلاف که «بعد از … به خواندن معمای فاطمه! آیا فاطمه میتواند دختر محمد باشد؟ ادامه دهید
 • آیا ترحم محمد بر مردم مکه نشان از آدمکش نبودن وی دارد؟ - آیا محمد اهل مکه را بخشیده است؟ آدمکش هم هم میتواند گاهی مهربان باشد. زیر پا گذاشتن عهدنامه صلح حدیبیه و لشرگرکشی او به مکه. اندکی در مورد ابو سفیان.
 • محال بودن دانستن مجموعه تمام حقایق - نویسنده – آرش بیخدا ایده این برهان نخستین بار توسط پاتریک گریم در نوشتار زیر مطرح شده است. Patrick Grim, «There Is No Set of All Truths,» Analysis,44,1984,pp.206-208. پیشگفتار فرمولاسیون تعاریف بحث نتیجه شبهات توضیحات و منابع پیشگفتار این استدلال یکی از استدلالهای منطقی علیه وجود خدا هست که توسط پاتریک گریم برای نخستین بار ارائه … به خواندن محال بودن دانستن مجموعه تمام حقایق ادامه دهید
 • آیا همه چیز بطور تصادفی بوجود آمده؟ - آیا شما میگویید همه چیز تصادفی بوجود آمده است؟ آیا اگر خدایی وجود نداشته باشد همه چیز باید شانسی و الکی بوجود آمده باشد؟‌ چگونه ممکن است موجودات و پیچیدگیهای هستی همگی تصادفی باشند؟‌
 • خدا انگاری چیست؟ - نویسنده – آرش بیخدا عبارت Deist بطور معمول به آن دسته از متفکران قرن 17 ام و 18 ام گفته میشود که با مشاهده طبیعت و مطالعه علوم به این نتیجه رسیدند که خدا وجود دارد، اما مذاهب و ادیان را مسخره و زائد دانستند و روابط بین خدا و بشر توسط وحی را نابخردانه انگاشتند. … به خواندن خدا انگاری چیست؟ ادامه دهید
 • اگر به نزدیکان شماتجاوز شود چه میکنید؟ - آیا سنگسار مجازاتی عادلانه است یا عملی وحشیانه و مجرمانه؟ آیا تماس جنسی باید قانونمند باشد؟‌ آیا مجازات مرگ برای زانی مناسب است؟‌ بجای سنگسار باید با مردی که به زن خود خیانت میکند یا زنی که به شوهر خود خیانت میکند چه کرد؟ چرا سنگسار غیر اخلاقیست؟
 • گزاره چیست؟ - نویسنده – آرش بیخدا کلمه قضیه یا گزاره (Proposition) کلمه ای است که در منطق به محتویات یک ادعا اطلاق میشود. مثلاً جمله «شیر سفید است» یک گزاره است. یک ادعا (Assertion) نیز مفادی را حمل میکند که ممکن است درست یا غلط پنداشته شوند. در مثال بالا، ادعای سفید بودن شیر میتواند درست یا غلط … به خواندن گزاره چیست؟ ادامه دهید
 • به نظر شما باید دست دزد را بوسید؟ - آیا اسلام کار بدی کرده است که گفته است دست انسان را قطع نکنید؟‌ آیا به نظر شما نباید دزد را مجازات کرد؟ آیا مجازات دزدی باید قطع کردن دست باشد؟‌ آیا قطع کردن دست مشکلی را حل میکند؟‌ آیا این عمل وحشیانه نیست؟‌ آیا قطع کردن دست دزد امنیت و آرامش برای جامعه ای آورده است؟
 • چطور اسرائیل حقوق بشر را رعایت نمیکند و ما باید بکنیم؟ - آیا ما حق داریم دست به خطایی بزنیم چون دیگرانی نیز دست به آن خطا زده اند؟ آیا میان جنایات تخیلی یا واقعی یک کشور علیه مردم یک کشور دیگر و جنایات اسلامگرایان علیه مردم کشور خودشان تفاوتهایی وجود دارد؟ آیا این پاسخ قانع کننده ای برای توضیح جنایات اسلامگرایان است؟
 • جایگزین شما برای اسلام چیست؟ - بیجای اسلام چه دینی را توصیه میکنید؟‌ میخواهید اسلام را از مردم بگیرید که چه به آنها بدهید؟‌ میخواهید خدا را از مردم بگیرید که چه شود؟‌جایگزین شما برای اسلام چیست؟‌ اسلام چیست که باید برای آن جایگزین پیدا کرد؟‌ آیا برای چیز باطلی میتوان جایگزینی معرفی کرد؟‌ بجای نظام فکری، سیاسی، حقوقی، اقتصادی، و غیره اسلام باید چه دیدگاهی را در پیش گرفت؟ بدون خدا بر سر اخلاق و هدفمندی زندگی چه می‌آید؟


۱۰۰ تای دوم
 • چگونه از شر جمهوری اسلامی راحت شویم؟ - چگونه میتوان با جمهوری اسلامی مبارزه کرد؟‌ راه حل شما چیست؟‌
 • بعد از مرگ چه خواهد شد؟ - پس از مرگ چه خواهد شد؟‌ آیا زندگی با مرگ تمام میشود؟‌ پس از مرگ به کجا میرویم؟ از نظر علمی پس از مرگ چه خواهد شد؟‌ آیا کسی مرگ را تجربه کرده است؟‌ آیا مرگ نیستی است؟
 • خدای حفره ها چیست؟ - نویسنده – آرش بیخدا «نادانی ما خداست، دانایی ما دانش است.» رابرت گرین اینگرسال. خدای حفره ها نام مستعاری است که به یک عادت غلط بشری که یکی از رایج ترین دلیل های گرایش به خداباوری (تئیست، خداباور چیست؟) است داده شده است. انسانها همواره در مقابل طبیعت احساس ضعف کرده و میکنند. خدای حفره ها … به خواندن خدای حفره ها چیست؟ ادامه دهید
 • تئیسم، خداباوری چیست؟ - نویسنده – آرش بیخدا تئیست کسی است که تئیسم یعنی خداباوری وابستگی فکری داشته باشد. یعنی معتقد باشد که خداوند (خداوند چیست؟) وجود دارد. اصولا انعکاس اعتقاد به خداوند در افکار را میتوان به سه دسته اساسی تقسیم کرد تیست ها (Theists) کسانیکه اعتقاد دارند خدا وجود دارد، و میتوان وجود وی را اثبات کرد. آتئیست … به خواندن تئیسم، خداباوری چیست؟ ادامه دهید
 • حدیث چیست؟ - نویسنده – آرش بیخدا حدیث دومین منبع دریافت حقایق در مورد اسلام است. روش دریافت حقایق، مثلا در مورد موارد حقوقی/قضایی اینگونه است که در هر مورد ابتدا به قرآن یعنی اولین منبع اسلام مراجعه میشود، و اگر قرآن پاسخگوی مسئله نبود سپس به حدیث مراجعه میشود و بعد از آن به نظرات قضات بزرگ و … به خواندن حدیث چیست؟ ادامه دهید
 • چرا با اسلام مخالف هستید؟ - شما به دین مردم چکار دارید؟‌ چرا با اسلاخ مخالفید؟‌ مگر اسلام چه اشکالی دارد؟‌ چرا از بین تمام ادیان به اسلام گیر داده اید؟‌
 • متافیزیک چیست؟ - نویسنده – آرش بیخدا فیزیک در یونانی به معنی طبیعت است و متا نیز به معنی فراتر و یا مابعد است، بنابر این متافیزیک را در زبان فارسی به فراماده، فوق العاده، مابعد طبیعت و… آورده اند. شاید از کلمه متافیزیک بیش از هر کلمه دیگری در دنیای دکانداران دینی و دینگرایان سوء استفاده میشود. دین … به خواندن متافیزیک چیست؟ ادامه دهید
 • آیا وجود یک دانای مطلق (علیم) ممکن است؟ - نویسنده – آرش بیخدا این نوشتار ترجمه ای است اختیاری از نوشتاری با فرنام «Is omniscience possible»نوشته «Roland Puccetti» در کتاب «The impossibility of god» برگ 379 ام است. فرمولاسیون بحث نتیجه شبهات توضیحات و منابع فرمولاسیون 1- محدود کردن دانش محال است. 2- برای اینکه موجودی علیم باشد باید دانش را محدود کند. 3- هیچ موجود … به خواندن آیا وجود یک دانای مطلق (علیم) ممکن است؟ ادامه دهید
 • جایزه یک میلیون دلاری موسسه جیمز رندی - نویسنده – آرش بیخدا جایزه یک میلیون دلاری موسسه جیمز رندی 1,000,000$ موسسه جیمز رندی موسسه ای است که برای فراهم ساختن اطلاعات قابل اطمینان در مورد ادعاهای ماوراء طبیعی در سال 1996 تاسیس شده است. این موسسه هم خود تحقیقاتی را در مورد واقعیت داشتن چنین ادعاهایی انجام میدهد و هم تحقیقاتی که در این … به خواندن جایزه یک میلیون دلاری موسسه جیمز رندی ادامه دهید
 • جویریه - جُوِیریه Italian English در تاریخ اعراب که به دورانپیش از رسیدن اسلام باز میگردد، هرگز جنگهایی به بزرگی و گستردگی جنگهایی که محمدراه انداخت را نمیتوان یافت. جنگهای پیشین در عربستان بیشتر در ارتباط با تفاوت هایقبیله ای بودند و محدود به دزدی و غارت یکدیگر همراه با اندکی جنگ و خونریزیمیشدند. با معرفی اسلام … به خواندن جویریه ادامه دهید
 • شصت مورد از دشواری ها و تناقضات قرآن - برگردان به پارسی – آرش بیخدا جزئیات بیشتری در مورد هریک از این ۶۰ مورد و ۶۰ دشواری و تناقض دیگر در قرآن در منبع اصلی پاسخ به اسلام بیابید 1) حسابرسی عجیب الله (سوره 4 آیه 11-12) و (سوره 4 آیه 176) در مورد قوانین وراثت صحبت میکند. اگر یک مرد فوت شود، و از او … به خواندن شصت مورد از دشواری ها و تناقضات قرآن ادامه دهید
 • دلیل بیگ بنگ چه بوده است؟ اولین موجود رو کی آفرید؟ چرا یک چیز نمیتواند از ناچیز بوجود بیاید؟ - علت العلل کیست؟‌ نخستین علت چه بوده است؟‌ دلیل بیگ بنگ چه بوده است، اولین موجود را چه کسی آفریده است؟‌ خالق همه چیز کیست؟‌ دنیا و انسان را چه کسی بوجود آورده است؟‌ آیا همه چیز بی علت بوجود آمده است؟‌ آیا علتی برای وجود دنیا، هستی،‌ موجودات زنده نیاز است؟ آیا علت العلل معقول است؟ آیا علیت معقول است؟

بالا

61 نظر برای “آرش بیخدا

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.